Proč letos jezdíme volné jízdy trochu jinak, než jste zvyklí

Pokud jste pravidelným účastníkem jízd veřejnosti vypisovaných na Masarykově okruhu, pravděpodobně jste tu změnu zaznamenali. Od letošní sezóny na dráhu pouštíme pouze motocykly schválené pro provoz na běžných komunikacích a s platnou registrační značkou. Neděláme to z rozmaru, ale z důrazu na vaši bezpečnost. Pokud vás to zajímá, čtěte dále.

Jak už z názvu vyplývá, volné jízdy jsou určené pro veřejnost. Při troše nadsázky tak můžete dorazit jak se silným supersportem, tak na skútru s automatickou převodovkou.

Ať už se na dráhu Masarykova okruhu vydáte na čemkoliv, absolutní prioritou musí být vaše bezpečí. Proto jsme oproti minulým sezónám upravili pravidla tak, abychom pro bezproblémový průběh jízd veřejnosti udělali maximum.

Co se změnilo?

Zas tolik toho není. Dříve jste se na dráhu mohli vydat na libovolném stroji v odpovídajícím technickém stavu. Někteří z vás jezdili na upravených motocyklech, které daleko spíše odpovídaly závodnímu stroji než běžnému produkčnímu motocyklu.

Od této sezóny se volných jízd můžete zúčastnit na motorce, která splňuje podmínky pro provoz na běžných komunikacích (tj. s platnou technickou kontrolou) a má přidělenou registrační značku.

Proč to komplikujete?

Možná vám to připadá jako zbytečná komplikace, ale pojďme se na to podívat z pohledu bezpečnosti. Jízdy veřejnosti nejsou pro závodní motocykly. Pokud se závodní motorkou přijedete, pravděpodobně si volnou jízdu budete chtít užít jako závodník. V tu chvíli roste nebezpečí kolize s těmi, kteří se přijeli „pokochat“ a ne stahovat desetiny ve svém rekordním čase na kolo.

Vás srdcařů-závodníků si samozřejmě vážíme a rozhodně vám záměrně nekomplikujeme život. Kalendář je po celou sezónu z drtivé většiny zaplněn agenturními dny, při kterých se na upraveném stroji můžete ostře vozit, dokud vám to ruce dovolí.

A tohle pomůže?

Jak už jsme zmiňovali na začátku, snažíme se maximálně upravit podmínky tak, aby byla cesta po dráze při jízdách veřejnosti co možná nejbezpečnější.

To samozřejmě neznamená, že je to od teď všechno stoprocentně bezpečné. Pořád platí, že všichni účastníci se k sobě na dráze musí chovat ohleduplně a respektovat vzájemně svoje jezdecké schopnosti.

O tom, že byste na jízdy veřejnosti měli vyrážet vybaveni do patřičného motocyklového oblečení se už rozepisovat ani nebudeme. Nejsme vaše máma, ale kdybychom byli, náš vzkaz by zněl jasně: „Pořádně se obleč!“

Respektujeme, že se to některým z vás moc nelíbí, protože jste byli zvyklí na stará pravidla. Vy prosím respektujte důvody, proč jsme tuto změnu udělali. Ve výsledku nám přeci všem jde o to samé – vrátit se v pořádku domů.

Na závěr ještě jednou můžeme více než doporučit některou z agentur, které u nás jsou od brzkého jara do pozdního podzimu. Pokud jste to ještě nezkoušeli, pojďte do toho – je to pecka svezení!